Základy

Prenikanie vlhkosti

Základy, sokel

 

O prenikaní vlhkosti po múroch, smerom od zeme nahor, sme si podrobnejšie písali v charakteristike aktuálneho stavu rodinných domov. Panelových bytových domov sa vzlínanie vlhkosti zo zeme v tak veľkom rozsahu netýka.

Aj záplavy a zosuvy pôdy v posledných rokoch ukázali, ako sú rodinné domy stavané. Čo je pod zemou nie je vidieť. A čo nie je vidieť, na tom sa dá ušetriť. Šetríme na základoch, na kvalite materiálov, na železnej výstuži, na izolácii. Ak myšlienku nevhodného šetrenia skombinujeme s postavením domu v záplavovom pásme, alebo na nestabilných pôdach, následky pre rodinu sú priam strašné. Príčinou sú skutočnosti, ktoré sa dotýkajú všetkých častí našej publikácie: nesystémový prístup, zjednodušenie riešení, šetrenie na nesprávnych miestach a neodborne vykonané svojpomocné práce.

U domov, ktoré už existujú a majú problém s vlhkosťou, musíme vlhkosť odstrániť ako prvú a celý priestor dôkladne vysušiť. Až potom môžeme prikročiť k ostatným prácam. Všetko presne podľa pripraveného projektu obnovy domu. Na dodatočné zvýšenie ochrany voči vlhkosti sa používajú tekuté hydroizolačné fólie na báze plastových disperzií, plastcementov alebo reaktívnych živíc, nátery, chemická injektáž, a podobne.

 

(Zdroj: „Rodinné  a  bytové  domy,  znižovanie energetickej náročnosti - obnova“ Publikácia vydaná v roku 2015, ISBN 978-80-971943-1-4)