Svetelné zdroje

Druhy zdrojov

Svetelné zdroje

 

Na vytvorenie navrhnutého systému osvetlenia môžeme použiť rôzne svetelné zdroje.

Najkvalitnejšie žiarivky pre domáce a profesionálne použitie majú životnosť až 15 000 hodín. Viacnásobné zapínanie a vypínanie nemá vplyv na ich životnosť. Majú prakticky okamžitý nábeh maximálneho svetelného toku.

Kompaktné žiarivky sú energeticky úsporné svetelné zdroje. Dajú sa umiestniť do objímok, aké sme používali pre obyčajné žiarovky. Sú asi päťkrát účinnejšie ako žiarovky a usporia až 80 % elektrickej energie pri rovnakej intenzite osvetlenia. Ich životnosť sa pohybuje od 6 000 do 15 000 hodín. Používajú sa v priestoroch, kde sa svetlo príliš často nezapína a nevypína.

Bežné žiarovky sú pre použitie v domácnosti nevhodné a príslušnými normami je ich výroba pre použitie v domácnosti zakázaná. V obchodoch sa ešte predávajú na priemyselné použitie. U bežných žiaroviek sa približne 3 % energie sa využije na svetlo a zvyšných 97 % sa premení teplo. Na použitie mimo domácnosti môžeme použiť žiarovky reflektorové s usmerneným svetelným tokom. Ich životnosť je približne 1 000 hodín.

Halogénové lampy majú životnosť asi 2 000 hodín. Používajú sa na osvetlenie vonkajších priestorov ďalej od ľudí, pretože vyžarujú ultrafialové lúče.

Využívanie neónových žiaroviek sa z dôvodu vysokej spotreby elektriny, nedostatočného svetelného výkonu a nepriaznivého vplyvu na zrakovú pohodu človeka postupne znižuje.

 

(Zdroj: „Rodinné  a  bytové  domy,  znižovanie energetickej náročnosti - obnova“ Publikácia vydaná v roku 2015, ISBN 978-80-971943-1-4)